KATEGORIE
×
STREFA B2B [B2B_MENU]
Kategorie
×
Jak wybrać baterię do laptopa?

Znasz te przykre momenty, kiedy jesteś z laptopem poza domem, musisz coś pilnie skończyć i jak najszybciej wysłać, a bateria odmawia posłuszeństwa? Nie tylko się złościsz, ale też Ci przykro, bo przecież pamiętasz czasy, kiedy mogłeś na niej stuprocentowo polegać… Niestety, teraz straciła całą dawną energię. Chyba czas się pożegnać i rozejrzeć za nową.

 

Jak wybrać nową baterię do laptopa? Jeśli nie wiesz, ten miniprzewodnik poprowadzi Cię krok po kroku. Z artykułu dowiesz się:
 

 1. Jak wyszukać baterię do laptopa w naszym sklepie?
 2. Gdzie szukać numeru seryjnego baterii i modelu laptopa?
 3. Na co zwracać uwagę przy doborze baterii?

Kierowałeś się poniższymi krokami i nie udało Ci się znaleźć odpowiedniej baterii? A może po prostu Ci się nie chce? Nie ma problemu. Wyślij nam na czacie lub mailem model laptopa albo numer seryjny baterii. Albo po prostu prześlij zdjęcie tabliczki znamionowej z laptopa i wszystko odczytamy sami. A potem przyślemy Ci link do odpowiednio dobranego produktu. 

 

 1. Jak wyszukać baterię do laptopa w naszym sklepie?

Wystarczą trzy proste kroki:

 • krok 1 – wpisz w wyszukiwarkę model Twojego laptopa lub numer seryjny baterii i wciśnij ENTER,
 • krok 2 – gdy wyświetlą Ci się wyniki wyszukiwania, kliknij w odpowiednią baterię i sprawdź, czy szukana przez Ciebie kompatybilność znajduje się w nazwie produktu lub na liście
 • krok 3 – teraz należy sprawdzić napięcie baterii; w tym celu wyjmij ją z laptopa (nigdy nie sprawdzaj napięcia na laptopie – tylko na baterii), dozwolona tolerancja to 0,4 V, czyli jeśli na baterii widnieje np. napięcie 10,8 V, możesz wybrać zamiennik z napięciem do 11,1 V. 

PORADA: Możesz też porównać dodatkowo pojemność akumulatora do laptopa. Im będzie wyższa, tym laptop będzie dłużej pracował na jednym naładowaniu. Pamiętaj jednak, że pojemność nie wpływa na to, czy wybrana bateria będzie działać. 


Teraz już możesz dobrać odpowiednią baterię do laptopa samodzielnie. Chcesz się dowiedzieć więcej? Czytaj dalej.

 

 

 1. Gdzie szukać numeru seryjnego baterii i modelu laptopa?
 • model laptopa – obróć laptop do góry nogami i znajdź tabliczkę znamionową, model będzie podany na niej; rzadko zdarza się, że model laptopa znajduje się na tabliczce pod baterią, wówczas aby go odczytać, należy wyjąć baterię,
 • numer seryjny baterii – aby go znaleźć, wyjmij akumulator z laptopa i odczytaj z tabliczki znamionowej.

UWAGA! W zależności od producenta baterii inaczej wyglądają ich numery seryjne, choć najczęstszy schemat wygląda tak: Model NO, S/N (serial numer), Battery Pack, Product ID, Model TYPE, ale czasami podany jest tylko sam numer seryjny.


Kilka wybranych przykładów numerów seryjnych baterii najpopularniejszych producentów laptopów:

Baterie do laptopa Acer: AL12A32, AS10D31, AC14B3K

Baterie do laptopa Apple MacBook: 020-7376-A, A1406, A1342

Baterie do laptopa Asus: A31N1319, A32-K52, A41-X550A

Baterie do laptopa Dell: M5Y0X, MR90Y, J1KND

Baterie do laptopa HP / Compaq: 807611-131, HSTNN-LB72, MU06, TD06

Baterie do laptopa Lenovo / IBM: FRU 92P1139, 45N1001, 42T4795, ASM 92P1140, L11S6Y01

Baterie do laptopa Samsung: AA-PL2VC6B/E, AA-PB9NC6B, AA-PL2NC9B

Baterie do laptopa Sony: VGP-BPS13A/Q, VGP-BPS26

Baterie do laptopa Toshiba: PA3399U-2BRS, PA3817U-1BRS

 

 

 1. Na co zwracać uwagę przy doborze baterii?

Kiedy już znajdziemy odpowiednią baterię, warto zwrócić jeszcze uwagę na dwa parametry – napięcie oraz pojemność.

 

 1. napięcie akumulatora do laptopa – od niego zależy, czy bateria będzie działać prawidłowo
  Napięcie baterii do laptopa nie musi być identyczne z oryginalnym. Istnieje niewielka tolerancja – do 0,4 V – w granicach której mnie musimy się martwić, czy akumulator będzie odpowiedni.
  Zdecydowana większość baterii ma napięcie 10,8 V lub 11,1 V i obie można stosować zamiennie oraz 14,4 V i 14,8 V – akumulatorów z takim napięciem również można używać zamiennie. 

PYTANIE: Czy różnica powyżej 0,4 V uszkodzi Twój laptop albo baterię? 

ODPOWIEDŹ: Nie, nic takiego się nie stanie, najgorsze, co może się wydarzyć, to ignorowanie baterii przez laptop – po prostu nie będzie ona działać.

 

 1. pojemność baterii do laptopa – od niej zależy, jak długo laptop będzie działał na jednym ładowaniu baterii, czyli im wyższa pojemność, tym dłużej sprzęt będzie pracował bez ładowania.
  Jednostki, w jakich mierzymy pojemność to mAh (miliamperogodziny) i Wh (watogodziny). Standardowo baterie mają 4400 mAh (= 48 Wh), co zwykle przekłada się na 6 ogniw. Istnieją jednak i są dostępne w naszym sklepie akumulatory o pojemności wyższej, tj. 6600 mAh (9 ogniw), co przekłada się na 50% dłuższą pracę na jednym naładowaniu w stosunku do pojemności 4400 mAh.

PAMIĘTAJ! Więcej ogniw to także większy rozmiar baterii, a ponieważ dodatkowe ogniwa umieszcza się albo z tyłu lub z przodu baterii, będzie ona albo wystawać poza obudowę laptopa, albo podniesie jego tylną część. Jeśli Ci to nie przeszkadza, warto kupić akumulator o większej pojemności, by dłużej cieszyć się pracą na jednym ładowaniu.

Jeśli jednak korzystasz ze stacji dokującej, lepiej pozostań przy standardowej pojemności, bo możesz mieć kłopot z jej podłączeniem.


Problem z wymiarem baterii przy innej pojemności rzadko dotyczy baterii płaskich (z ogniwami li-polymer), które wkłada się po odkręceniu tylnej obudowy laptopa.


Jesteśmy pewni, że z taką wiedzą bez problemu sam znajdziesz i wybierzesz właściwą baterię i przywrócisz swojemu laptopowi wszystkie moce.

Zapytaj nas
Zgłoś problem / uwagę